شناسه : 39068
دوشنبه, 06/31/1399 - 23:28
نویسنده : kordestan
پایگاه های مقاومت بسیج مساجد و دفاع مقدس

نقش پایگاه های مقاومت بسیج مساجد در دوران دفاع مقدس

پایگاه های مقاومت بسیج مساجد نقش مهمی را دوران دفاع مقدس و در ابعاد گوناگون ایفا نمودند.

 

پایگاه های مقاومت بسیج مساجد نقش مهمی را دوران دفاع مقدس و در ابعاد گوناگون ایفا نمودند. که در این یادداشت به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم

-مقابله باتهدیدات دشمن درشهرها ومحلات

درآن زمان منافقین وسایر گروهک های ضدانقلاب در شهرها ناامنی وخطرایجاد می کردند که مساجد به مبارزه باآن ها می پرداختند.همچنین درحفظ روحیه ی مردم ومقابله باشایعات وجنگ روانی دشمن و روشنگری اوضاع برای مردم نقش ایفا می کردند.

«در اوایل انقلاب و سال های جنگ یکی از وظایف مهم پایگاه های مقاومت مساجد کمک به نهادهای انتظامی در حفاظت از شهرها بود و براساس آن تاسیسات حساس و مهمی مثل سیلوها، نیروگاه های برق و ... توسط بچه های پایگاه مساجد حفاظت می شد و نگهبانی از این مراکز و همچنین بازرسی و کنترل عبور و مرور در ورودی شهرها بر عهده پایگاه های مساجد بود.»

    -آموزش نظامی وبسیج واعزام نیروها ازمساجد

بیشتر اعزام نیروهاهای بسیجی ومردمی دردوران دفاع مقدس ازمساجد وپایگاه های مقاومت بسیج مستقر درآن ها انجام می شدونیروها درآنجا ثبت نام،سازماندهی،واعزام می شدند وخانواده های رزمندگان هم ازطریق مساجد ازوضعیت فرزندانشان باخبر می شدند.     «آموزش های اولیه نظامی مثل آموزش کار با سلاح های سبک مثل کلاشینکف، ژ 3، ام یک و انواع سلاح کمری و بعضی مسائل مثل نظام جمع و ... در مساجد و محوطه آن انجام می شد و در ابتدای جنگ بسیاری از افراد اعزامی با همین آموزش ها در جبهه ها حضور می یافتند.»

    -برگزاری مراسمات تشییع شهدا

درآن دوران برنامه ی تشییع و ختم شهدا توسط پایگاه ها درمحلات صورت برگزار می شد که نقش زیادی درمعنوی شدن فضای محله،انس مردم بااهل بیت(ع)،ایجاد روحیه ی ایثار وشهادت دربین مردم مخصوصاًجوانان وتشویق آنان به حضور درجبهه  می شد و روحیه وحدت وهمچنین مقاومت را درجامعه حفظ و تقویت می نمود.

    -کارهای فرهنگی درمساجد

درآن زمان کارهای فرهنگی درمساجدبیشتر درراستای دفاع مقدس شکل می گرفت.برای نمونه می توان به گرو های تئاتروسرود نوجوانان درمساجداشاره کرد که نمایش ها وسرودهای زیبایی رابامضامین دفاع مقدسی وایثار وشهادت اجرامی نمودند.همچنین برگزاری یادواره شهدا،پخش سخنرانی های امام(ره)،نمایش فیلم مثل روایت فتح ودعوت ازوعاظ ومداحان خصوصاًآن هایی که درجبهه حضورداشتند ازدیگرکارهای فرهنگی مساجدبود که باعث پیوند مردم با اهل بیت وامام(ره) وایجاد روحیه شهادت طلبی درآن ها می شد.

   -جمع آوری کمک های مردمی وپشتیبانی ازجبهه

«در زمان جنگ هم به ویژه با تشکیل پایگاه های مقاومت بسیج مساجد، کارکردهای متنوع و متفاوتی برای مساجد دیده شد که یکی از آن ها جمع آوری کمک های مردمی و ارسال آن به جبهه ها، سازماندهی نیروهای پشتیبان مثل خانم های خانه دار و علاقه مند به امور خیاطی، پخت انواع مربا، نان و ... بودفعالیت های مردمی در مساجد بار سنگینی را از دوش سازمان ها و نهادهای دولتی برداشت و با توجه به حجم و گستره جنگ تحمیلی و کمک های گسترده جهان غرب به عراق، اگر مردم به صحنه نمی آمدند امکان مواجهه با آن هجوم بی سابقه وجود نداشت.» 

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید